Tryskání

 

Tryskání

Tryskání (nazýváno i pískování) – jde o proces mechanického opracování povrchu proudem tryskacího média, při kterém dochází k odstraňování nečistot, okují i starého nátěru. Zároveň dochází k vytvoření tzv. kotvícího profilu, který je nezbytný pro následnou kvalitní korozní ochranu.

Čistota otryskaného povrchu se hodnotí podle parametru označovaného jako „Sa“. To je stupeň přípravy povrchu. Stupně pro otryskání jsou stanoveny normou takto:

 • Sa 2 – důkladné otryskání – Při prohlížení bez zvětšení musí být povrch zbaven viditelných olejů, mastnoty a nečistot. Musí být odstraněna také většina okují, rzi, nátěrů a cizích látek. Všechny zbývající nečistoty musí být pevně přilnavé.

 • Sa 2,5 – velmi důkladné otryskání – Při prohlížení bez zvětšení musí být povrch zbaven viditelných olejů, mastnoty a nečistot, okují, rzi, nátěrů a cizích látek. Všechny zbývající stopy nečistot musí vykazovat pouze lehké zabarvení ve formě skvrn nebo pruhů.

 • Sa 3 – otryskání až na vizuálně čistý povrch – Při prohlížení bez zvětšení musí být povrch zbaven viditelných olejů, mastnoty a nečistot, okují, rzi, nátěrů a cizích látek. Povrch musí mít jednotný kovový vzhled.

V současné době jsou tryskací média k dispozici v celé škále různých typů a materiálu. Volba správného tryskacího materiálu je jedním z hlavních faktorů ovlivňující výsledek tryskání – pískování. Naše společnost používá především ostrohranné abrazivo. Výhodou tohoto abraziva jsou především nízké náklady (díky technologii, kterou naše společnost vlastní, se abrazivo vytryská, vysaje, očistí a znovu použije), dlouhá životnost abraziva a hlavně kratší časová náročnost.

Momentálně vlastníme dva tryskací boxy:

 • v areálu KSK (Krušnohorské strojírny) – Hala F (naproti Delastavu) – Újezdeček u Teplic
  rozměry tryskacího boxu: šířka 3,9m / výška 2,7m / délka 12,75m
  limit nosnosti: 6 tun

 • v areálu KSK (Krušnohorské strojírny) – Hala (naproti Tesasing s.r.o., vedle Maro s.r.o.) – Újezdeček u Teplic
  rozměry tryskacího boxu: šířka 5,6m / výška 5,5m / délka 16,2m
  limit nosnosti: 30 tun